X
تبلیغات
زولا

هنجار هستی

چیزی شبیه تائو

همه پرسی در کشور سوئیس

چهارشنبه 12 آذر‌ماه سال 1393 15:12 نویسنده: نستوه چاپ
مدتی پیش دولت سوئیس اجازه احداث مناره و گنبد به مساجد مسلمانان در این کشور را به آراء عمومی گذاشت و مردم عدم رضایتشان از احداث چنین نمادهایی را با رأیشان اعلام کردند. از این که دولت سوئیس برای چنین موضوعی حاضر است هزینه برگزاری یک همه پرسی را تقبل کند بسیار تعجب کردم ولی با خود گفتم لابد دولت نمی خواهد در بخش مسلمان جامعه ایجاد حساسیت کند لذا موضوع را به آراء عمومی گذاشته است.
   روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 1393/9/11 مطلبی در خصوص برگزاری یک همه پرسی در سوئیس چاپ کرده است. در این همه پرسی از مردم سؤال شد: آیا مایل هستند که دولت ذخائر طلای این کشور را به 20% کل ذخایر ارزی این کشور ارتقاء دهد؟ 
   %77 شهروندان در این همه پرسی شرکت کردند و به این موضوع رأی منفی دادند. به گزارش این روزنامه، یکی از احزاب این کشور پیشنهاد فوق را مطرح کرده است و دولت  و بانک ملی سوئیس با چنین کاری موافق نبودند لذا موضوع به همه پرسی گذاشته شده است و رأی منفی مردم قاطع اختلاف شده است. 
   این چه نحو ملک داری است و چقدر فضای سیاسی ما از چنین روشی فاصله دارد. آیا مردم سوئیس به چنان بلوغی رسیده اند که دولتمردان کشورشان در موضوعاتی تا این حد تخصصی ایشان را طرف مشورت قرار می دهند؟ و حاضر می شوند هزینه برگزاری یک همه پرسی را تقبل کنند؟ انصافا جای تعجب است. 
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :